O nas

Esperanto Cafe to wyjątkowe miejsce położone w sercu Białegostoku, we wnętrzu zabytkowego Ratusza. Dzięki swojemu umiejscowieniu nasza restauracja jest doskonałym miejscem na biznesowe spotkania w centrum, smakowity lunch, romantyczną kolację czy też deser przy doskonale zaparzonej kawie.

W naszej restauracji mogą Państwo spróbować wielu regionalnych potraw, napić się buzy: białego, musującego napoju z rodzynkami, o nieco kwaśnym smaku, wyrabianego z kaszy jaglanej, bardzo popularnego w przedwojennym Białymstoku, oraz posmakować jednej z wielu przedwojennych specjalności naszego regionu-małej, pieczonej drożdżowej bułeczki z dodatkiem cebuli i maku – białysa.

Esperanto Cafe to znakomite miejsce na tradycyjny, regionalny obiad, wieczorne spotkanie z przyjaciółmi, zorganizowanie przyjęcia firmowego, czy rodzinnego, jak i relax przy kieliszku wybornego alkoholu

 

Ratusz

O ESPERANTO

„Dr Esperanto” – Ludwik Zamenhof

Polski lekarz żydowskiego pochodzenia, twórca sztucznego, międzynarodowego języka esperanto, urodził się 15 grudnia 1859 roku w Białymstoku.
Być może nie byłoby esperanto, gdyby nie wielonarodowościowy Białystok w biografii Zamenhofa, w którym splatały się języki: polski, rosyjski, jidysz, niemiecki. Nie bez powodu utalentowany językowo Ludwik, już w wieku 9 lat napisał sztukę „Wieża Babel”. Jej pierwowzorem ponoć był białostocki Ratusz – wokół którego handlarze przekrzykiwali się w najróżniejszych językach. Uznał, że jeden wspólny język będzie rozwiązaniem dla kłótni i nieporozumień pomiędzy mieszkańcami miasta. Siedząc przed Ratuszem wsłuchiwał się w słowa jakie padały z ust kupców i z najbardziej podobnych do siebie układał nowy wyraz o takim samym znaczeniu w języku esperanto.
W 1885 Zamenhof ukończył projekt języka międzynarodowego znanego w dzisiejszej formie.
Na całym świecie istnieje ponad 1000 obiektów (ulice, place itp.) nazwanych imieniem Zamenhofa i esperanto.

Co roku, 15 grudnia obchodzony jest jako Dzień Zamenhofa.

Więcej informacji na:
esperanto.pl
espero.bialystok.pl
pl.wikipedia.org/wiki/Ludwik_Zamenhof

Ludwik Zamenhof Esperanto